Tanec

 

Goralský tanec - go̲raľski - je typickým tancom goralov z Hladovky a Suchej Hory a na Spiši (v Ždiari), ktorý sa dodnes tancuje. Najčastejšie sa tancuje vo dvojici ako sólo muža a ženy. Niekedy sa tancuje aj v dvoch dvojiciach, alebo v trojici - jeden muž a dve ženy. Celý tanečný cyklus pozostáva z troch až ôsmich častí nazývaných podľa základných motívov - 1. prosta, ozvodny, 2. křesany - kresaný - vyvrcholenie tanca, 3. drobná - koniec tanca. Celý tanec bol ohraničený úvodným a záverečným vykrútením - žeľona, do svijaňa, alebo podvrtkou tnečníkov. Pri tanci sa hrávali osobité piesne, ktoré boli predspevované tanečníkmi pred muzikou. Piesne tvorili - ozvodne a starošvetske  - s päťtaktovou štruktúrou, křesane a drobne - so štvortaktovou štruktúrou. Patrí k najbežnejším a najobľúbenejším tancom goralov na muzikách, svadbách a krstinách.

Medzi ďalšie obľúbené tance goralov patrí vjecna, zbo̲jecki (odzemok) a poľka, kosycek, hustecka.

Priebeh sólového tanca.
Tanečník najskôr zaspieva pred muzikou svoju obľúbenú pieseň, alebo pieseň, ktorá sa hodí k danej situácií. Počas jeho spevu mu zvyčajne kamarát vyvedie tanečnicu, alebo dve a vykrúti ich. Potom už v tanci pokračuje spevák sám. Tak sa tancuje tanec pod s názvom go̲raľskego. Hudba, ktorá nadviazala na spevákovu melódiu zrýchľuje tempo do takej miery, aby bol tanec rezký a svižný. Ďalšou piesňou je pieseň do křesaňa. Tu sa snaží tanečník naplno uplatniť svoje umenie. Na konci tanca si rozkáže žeľone a zaďakuje tanečnici/iam pokľaknutím na pravé koleno, alebo zdvihnutím klobúka. Zbojnícky tanec hajduka alebo zbo̲jecki sa tancuje jak sólo, tak aj v skupine, pričom sa obmieňajú rôzne odzemkové motívy, pri ktorých sa používajú valašky.


Na návšteve u Jána Šimeka (*1930, + ,) primáša goralskej ľudovej hudby a jeho rodiny (Jána a Karola) zo Suchej Hory, 5. január 1997 (prepis videokazety)


Gorali z Hladovky, 1977


Gorali zo Suchej Hory - súbor - vystúpenie (okolo roku 1980?)
Názov programu Regrúti, súťaž folklórnych súborov v Nižnej, Vedúci súboru Ľudovít Dreveňák, Muzikanti: Karol Chovančák, Karol Šikyňa, Ján Šimek ml. - kontry, Karol Števek - basa, Sólové tance - Ján Hubjak a Stanislava Hubjaková (rod. Šikyňová), Speváčky: Darina Šikyňová, Mária Chovančáková, Jančová (Botková), Slávka Dreveňáková, Iveta Jančová (rod. Dreveňáková), 
Jozef Chovančák, Jozef Chovančák ml., Daniel Chovančák, Ján Knapčík, Marián Kadlubjak, Anna Števeková, Jana Harmatová, Ľudovít Dreveňák ml. (neoverené informácie)


Rok nahrávania? Účinkujúci: ? Gorali zo Suchej Hory, muzika pod vedením A. Hurkota a Červeňa.

 


Goralské spevy zo Suchej Hory - Ej, goralecki my se...


Goralský tanec - Suchá Hora


Goralský a kresaný v trojke - Suchá Hora


Zbo̲jecki - odzemok - Suchá Hora


Křesany - Suchá Hora