Jedlá

Moskaľ - dnes

dve naberačky zemiakov, 50 dg hladkej múky, 50 dg polohrubej, soľ, 6 dl mlieka, 6 dg masla, trochu droždia, troška cukru, soľ, trošku čierneho korenia, nové mleté korenie, rasca.

Z mlieka, cukru a droždia urobíme kvások. Zemiaky prelisujeme, múku preosejeme, pridáme vykysnutý kvások, korenie, pomletú rascu, soľ a mlieko. Vypracujeme cesto ako na závin. Necháme podkysnúť. Do podkysnutého cesta pridáme roztopenú masť , cesto dobre premiesime a necháme vykysnúť. Dobre vykysnuté cesto rozdelíme na dva bochníčky a ešte necháme chvíľku podkysnúť.
Plech si dobre podsypeme múkou a cesto naň roztiahneme. Vrch koláča potrieme vajíčkom, rascou, alebo sezamom a kryštalickou soľou, alebo makom. Do cesta môžeme vtlačiť slaninu (prerastenú) a posypať kryštalickou soľou.

 

Slivková polievka
20 dg sušených sliviek, 2 vajcia, cukor, maslo, múka.
Postup: Slivky dáme variť do vody. Necháme povariť a z vajec, múky a troškou vody si urobíme cesto na halušky. Halušky pridávame cez sitko, alebo hádžeme lyžicou, prípadne si cesto rozvaľkáme nakrájame na hrubšie rezance - slíže a hádžeme do vody v ktorej sa varia slivky. Do druhej nádoby dáme upražiť (najlepšie domáce) maslo, do ktorého dáme cukor a urobíme karamel. Karamel rozpustíme vo vode a vlejeme do slivkovej polievky. Dochutíme malým množstvom soli a podľa chuti aj vanilkovým cukrom a prípadne troškou bieleho vína. 

 

oska - kuľaša
Upražíme slaninku. Do variacej vody vsypeme múku, miešame, podľa potreby pridáme soľ. Po uvarení vylejeme do misky, rozhrnieme do strán a do stredu vlejeme upražené škvarky. Jeme tak, že si naberieme z kaše a namočíme v masti so slaninkou. (Samotná kaša nie je moc chutná, chuť jej dodávajú práve upražené škvarky slaninky a vypražená masť.)

 

 

Poznámka:
Ikrica - obilnina - horské žito - na Orave to bol základ pre chleboviny.