Jedlá

Moskaľ
1 kg múky, 1 lyžička soli, 1 lyžička cukru, kvások, alebo vykysnuté droždie, 3 zemiaky uvarené a prepasírované, rasca, kyslé mlieko, vajce, mak.
Z múky, zemiakov, droždia, mlieka, soli, cukru a rasce vymiesime cesto, odložíme ho a necháme vykysnúť. Po vykysnutí cesto rozdelíme na niekoľko časti. Tablu (plech) si posypeme múkou a cesto rozvaľkáme, potrieme makom v kyslom mlieku a upečieme. Mak moskaľ dozdobí, kyslé mlieko mu dodáva lesk. Aby moskaľ pri pečení príliš nenapuchol a aby sa neoddeľoval od spodku, popichá sa vidličkou.

Moskáľ sa piekol na rôzne sviatočné, rodinné príležitosti, akými sú svadba, krštiny rôzne iné sviatočné a rodinné príležitosti. Dnes sa pridáva k šunke, guľášu, alebo sa jednoducho samotný, "len tak trhá" po kúsku. Ak náhodou moskaľ ostal tri, štyri dni a "uschol", stačilo ho potrieť mliekom a dať zohriať do pece a znovu bol chutný a čerstvý ako po upečení.

Moskaľ - dnes

dve naberačky zemiakov, 50 dg hladkej múky, 50 dg polohrubej, soľ, 6 dl mlieka, 6 dg masti, trochu droždia, troška cukru, soľ, trošku čierneho korenia, nové mleté korenie, rasca.

Z mlieka, cukru a droždia urobíme kvások. Zemiaky prelisujeme, múku preosejeme, pridáme vykysnutý kvások, korenie, pomletú rascu, soľ a mlieko. Vypracujeme cesto ako na závin. Necháme podkysnúť. Do podkysnutého cesta pridáme roztopenú masť, cesto dobre premiesime a necháme vykysnúť. Dobre vykysnuté cesto rozdelíme na dva bochníčky a ešte necháme chvíľku podkysnúť.
Plech si dobre podsypeme múkou a cesto naň roztiahneme. Vrch koláča potrieme vajíčkom, rascou, alebo sezamom a kryštalickou soľou, alebo makom. Do cesta môžeme vtlačiť slaninu (prerastenú) a posypať kryštalickou soľou.

 

Slivková polievka
20 dg sušených sliviek, 2 vajcia, cukor, maslo, múka.
Postup: Slivky dáme variť do vody. Necháme povariť a z vajec, múky a troškou vody si urobíme cesto na halušky. Halušky pridávame cez sitko, alebo hádžeme lyžicou, prípadne si cesto rozvaľkáme nakrájame na hrubšie rezance - slíže a hádžeme do vody v ktorej sa varia slivky. Do druhej nádoby dáme upražiť (najlepšie domáce) maslo, do ktorého dáme cukor a urobíme karamel. Karamel rozpustíme vo vode a vlejeme do slivkovej polievky. Dochutíme malým množstvom soli a podľa chuti aj vanilkovým cukrom a prípadne troškou bieleho vína. 

 

oska - kuľaša
Upražíme slaninku. Do variacej vody vsypeme múku, miešame, podľa potreby pridáme soľ. Po uvarení vylejeme do misky, rozhrnieme do strán a do stredu vlejeme upražené škvarky. Jeme tak, že si naberieme z kaše a namočíme v masti so slaninkou. (Samotná kaša nie je moc chutná, chuť jej dodávajú práve upražené škvarky slaninky a vypražená masť.)

 

Vzhľadom k tomu, že vlastník vide odstránil možnosť zobrazenia videa na iných stránkach, video si môžete pozrieť na nasledujúcom odkaze: https://youtu.be/F3KIZ3eppRM

 

Poznámka:
Ikrica - obilnina - horské žito - na Orave to bol základ pre chleboviny.