Jedlá

Moskaľ - dnes

dve naberačky zemiakov, 50 dg hladkej múky, 50 dg polohrubej, soľ, 6 dl mlieka, 6 dg masla, trochu droždia, troška cukru, soľ, trošku čierneho korenia, nové mleté korenie, rasca.

Z mlieka, cukru a droždia urobíme kvások. Zemiaky prelisujeme, múku preosejeme, pridáme vykysnutý kvások, korenie, pomletú rascu, soľ a mlieko. Vypracujeme cesto ako na závin. Necháme podkysnúť. Do podkysnutého cesta pridáme roztopenú masť , cesto dobre premiesime a necháme vykysnúť. Dobre vykysnuté cesto rozdelíme na dva bochníčky a ešte necháme chvíľku podkysnúť.
Plech si dobre podsypeme múkou a cesto naň roztiahneme. Vrch koláča potrieme vajíčkom, rascou, alebo sezamom a kryštalickou soľou, alebo makom. Môžeme vtlačiť do cesta slaninu (prerastenú) a posypať kryštalickou soľou.

 

Slivková polievka
20 dg sušených sliviek, 2 vajcia, cukor, maslo, múka.
Postup: Slivky dáme variť do vody. Necháme povariť a z vajec a múky si urobíme cesto na halušky. Halušky pridávame cez sitko, alebo hádžeme lyžicou do vody, v ktorej sa varia slivky. Do druhej nádoby dáme upražiť maslo, do ktorého dáme cukor a urobíme karamel. Potom to vlejeme do slivkovej polievky. Dochutíme malým množstvom soli a podľa chuti aj cukrom.