Folklórny súbor Skorušina z Liesku

 

Aj keď Folklórny súbor Skorušina z Liesku nikdy priamo nepôsobil v Hladovke, ani v Suchej Hore, zaslúži si, aby sme ho spomenuli. Nielenže veľmi často spolupracoval s goralskými ľudovými hudbami z Hladovky a Suchej Hory, jeho vedúcimi, ale aj samotnými obyvateľmi, medzi ktorými jeho vedúci vyhľadávali piesne a informácie a materiály o goralskom folklóre, i samotnú mládež, ktorú "verbovali" do svojich radov a tak sa medzi členmi súboru vystriedalo pomerne veľké množstvo chlapcov a dievčat z Hladovky a Suchej Hory. 
Dovolím si povedať, že súbor Skorušina, spomedzi všetkých súborov, ktoré sa niekedy pokúšali o interpretáciu goralských tancov, patril medzi tie najautentickejšie - najlepšie. No a členstvo mladých hladovčanov a suchohorčanov v tomto súbore v nich pestovalo nielen určitú disciplínu, iný pohľad na prácu v súbore, ale vytváral viac príležitosti ukázať svoje umenie aj na vystúpeniach súboru Skorušina a prehlboval ich vzťah k folklóru a našim goralským tradíciám.

Zriaďovateľom Folklórneho súboru Skorušina bolo Jednotné roľnícke družstvo v Liesku. Za krátky čas postavil súbor niekoľko tancov predovšetkým z goralskej oblasti. Súbor však spracúva folklór z celého Slovenska no hlavne bohatý folklór Oravy. Od svojho vzniku sa špecializuje na goralský folklór z Hladovky a Suchej Hory. Zachováva autenticitu tejto oblasti či už po tanečnej, ale aj hudobnej stránke.
V máji roku 1989 získal za programový blok Gorale, Gorale cenu na krajskej prehliadke a zároveň priamy postup na celo-
slovenskú prehliadku. Tá sa konala v októbri a Skorušina tam získala cenu za štýlovú interpretáciu. Choreografiu bloku postavil Vladimír Janoťák, ktorý bol v začiatkoch aj vedúcim súboru. Odvtedy sa Skorušina pravidelne predstavovala aj na Podroháčskych folklórnych slávnostiach. Niekoľkokrát ich videli aj diváci folklórnych festivalov vo Východnej, Detve, Terchovej a iných. Skorušina sa zúčastnila aj svetových festivalov v Belgicku, Maďarsku, Taliansku, Česku a hlavne v Poľsku, kde viackrát vystupovala v poľskej televízii a rozhlase. Spolupracuje aj s Ľudovou hudbou Daniela Kubicu z Hladovky. Goralské tance v repertoári súboru tvoria jeho podstatnú časť. Z nich môžeme spomenúť „Kosycek“, „Zbojecki“, „Do křesaňa“, „Skřiza“, a mnoho ďalších. Sú zobrazením zábavy a prvkov prác goralov, ktorí svoje starosti a radosti vkladali do tancov na dedinských zábavách. Tu bok po boku tancovali ako mladí tak aj starí. V súčasnosti FS Skorušina prežíva podobné generačné spojenie, keď na javisku popri sebe tancujú až tri generácie mladých, mladších a najmladších tanečníkov z Liesku, Vitanovej, Trstenej, Brezovice a prešlo ním aj nemalé množstvo mládeže z Hladovky a Suchej Hory. Dlhoročným vedúcim súboru je Róbert Vavrek.

Folklórny súbor Skorušina na vystúpení v Hladovke