Hladovka

 

Pohľad na obec Hladovka

Obec Hladovka leží na severe Slovenska, cca 11 km na východ od mesta Trstená, na severných svahoch Skorušiny v nadmorskej výške 756 m. Jej chotár susedí s chotármi Suchej Hory, Vitanovej a s hranicou Poľskej republiky. Obec je súčasťou mikroregiónu "Tatry". Kataster obce má rozlohu 1810 ha a trvale tu žije približne 1039 obyvateľov. Názov obce mal v minulosti aj inú podobu - Jelešnia.
Väčšinu obyvateľov obce tvoria gorali, ktorí aktívne rozprávajú goralským nárečím. V obci sú ešte stále živé goralské tradície, ktorých hlavným pokračovateľom je Detský folklórny súbor Goral, ktorý bol založený v roku 1957. Aj dnes, hlavne počas cirkevných sviatkov, je možné v nedeľu a vo farskom kostole vidieť krojované skupiny mladých ľudí a počuť vyhrávať goralskú muziku.

Oficiálne stránky obce, školy, farnosti: https://hladovka.orava.sk  https://zshladovka.edupage.org  https://farnost.hladovka.net  https://zs.hladovka.net  Fotogaléria: http://jurci.zonerama.com   Videogaléria: https://www.youtube.com/user/navaro198?feature=mhee